EN TR
YEO Grup

Gaz İzoleli Şalt Sahaları

02.03.2021

Gaz İzoleli Şalt Sahaları, güç transformatörleri ve yardımcı cihazlar ile yüksek gerilimin alçak gerilime veya ters forma dönüştüren sistemlerdir. Ayrıca bu şalt sahaları, enerjinin toplandığı, iletildiği ve dağıtıldığı noktalardır. Yüksek gerilime sahip trafo merkezleri, iki farklı şekilde tasarlanmaktadır. Bunlar; AIS (AirInsulated Substation) yani sürekli kullanıma sahip hava yalıtımlı açık şalt sahalı trafo merkezi olmaktadır. Diğeri ise GIS (GasInsulated Substation) yani açık ve kapalı alanlarda kurulan trafo merkezleridir. Gaz İzoleli Şalt Sahaları (GIS), SF6 gazı ile izole edilen metal kaplı, iyi bir şekilde muhafaza edilmiş yeni teknolojilerle tasarlanmaktadır. Bu sayede diğer trafo merkezlerine göre güvenli ve en optimal çözümdür. Bu sistemlerdeki kesiciler, ayırıcılar, YG iletkenler, akım-gerilim transformatörleri, metal mahfazalar SF6 gazı içerisinde yer almaktadır. Bakım onarımları düzenli yapılırsa tesisin işleyiş ömrü diğer şalt tesislerine göre çok daha uzun olmaktadır. Düşük bakım maliyeti ve hızlı kurulum yapılması nedeniyle sıkça tercih edilmektedir.

Kısaca SF6 (Kükürt Hekzaflorür) gazı;

SF6 gazı (Kükürt Hekzaflorür) yüksek dielektrik dayanımı olan kokusuz ve yanmaz özelliğe sahip olan renksiz bir maddedir. SF6 gazı ark söndürme ve ısı absorbsiyonu yüksek olması nedeniyle enerji sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır.

Gaz İzoleli Şalt Sahları Kullanım Alanları

  • Dağlık Bölgeler
  • Endüstriyel Tesisler
  • Kent Merkezleri
  • Yeraltı Santralleri
YEO, uzman mühendislik kadrosu ile Gaz İzoleli Şalt Sahları (GIS) projelerini en kaliteli ve verimli şekilde başarıyla sürdürmektedir.

Gaz İzoleli Şalt Sahları (GIS) Avantajları

Üst düzey yalıtım özelliğine sahip Gaz İzoleli Şalt Sahları (GIS), Hava İzoleli Şalt Sahalarına (AIS) göre 10 kat küçük olması sebebiyle daha çok tercih edilmektedir. Gaz İzoleli Şalt Sahaları (GIS), eskiden beri kullanılan bir sistem olup 12 kV – 800 kV sistemlere kadar mevcuttur. Yalıtım amacıyla kullanılan SF6 gazı basıncı genelde 2.5 bar altında tutulmaktadır. Kesme işlemi yapılırken 5 bar’dan 7 bar’a kadar değişiklik göstermektedir. Yapısal özelliklerine göre değişkenlik gösteren Gaz İzoleli Şalt Sahaları (GIS), anahtarlama çeşitleri mevcuttur.
  1. İzoleli Faz GIS
  2. 3 Faz Entegreli GIS
  3. Hibrit GIS Sitemi
  4. Kompakt GIS
  5. Yüksek Entegre Sistem