BAŞKAN'DAN MESAJ

Başkandan Mesaj

Değerli Paydaşlarımız,

Bugün, her zamankinden daha fazla, enerji kıtlığı dünyasından enerji fazlalığı dünyasına geçmemiz gerekiyor. Hissedarlarımıza gerçekten sürdürülebilir bir iş sunarak, birinci sınıf doğal enerji kaynaklarımız, önde gelen sermayemiz, işletme verimliliğimiz ve çevresel uygulamalara yönelik yüksek standartlarımızla bu ihtiyacı karşılamaya yardımcı olma fırsatına sahibiz. YEO ekibinin her üyesi, temel insani ihtiyaçlara erişimi iyileştirme ve Türkiye’deki ve dünyadaki insanlar için çevresel etkimizi azaltma sorumluluğunu ve fırsatını ciddiye alıyor.

Dünyanın herhangi bir yerindeki bir savaş olasılığı ve beklenmedik krizler enerji güvenliğini ön plana çıkarırken, iklim değişikliği ve enerji dönüşümüne ilişkin konular gündemde daha fazla yer tutmaya başladı. Yeşil Mutabakat (Green Deal) ve elektrikli araç sayısındaki artışları da buna eklerseniz enerji ve enerjinin dönüşümünün ne denli öncelikler olduğunu anlayabilirsiniz. İnsanlığın ilerlemesini desteklemek ve tüketici ihtiyaçlarını mümkün olan en düşük karbon ve çevresel ayak izinde karşılamak için pazarın yeterli enerji kaynağına sahip olmasını sağlamalıyız.

YEO’da enerjinin hem karşılanabilir ve güvenli olabileceğini hem de daha düşük karbon salınabileceğini kanıtlıyoruz. 2035 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşma hedefimiz var. 

Sürdürülebilirlik temellerimizde ekonomik ilerlemeyi ve refahı sürdürmek için enerji sağlamak, operasyonlardan kaynaklanan emisyonları en aza indirmek, bitişik teknolojilerle düşük karbonlu çözümlere yatırım yapmak ve ölçülebilir ilerleme ile şeffaf açıklamaları sürdürmek ilkeleri yatıyor.

Enerji geleceğimiz dört sütun üzerine inşa edilecek: Bol rüzgar, güneş ve su kaynaklarından yararlanan düşük maliyetli yeşil enerji; pompalanan hidro, depolanabilen piller ve gaz üretimi gibi sıkılaştırıcı teknoloji; bu yeni ve çeşitli düşük maliyetli üretim kaynaklarını kasabalarımıza ve şehirlerimize bağlamak için yeni iletim ve modernize edilmiş dağıtım ağları ve zaman zaman tamamen yeşil enerji ile çalışabilen güç sistemleri. Dünyanın gelecekte en büyük ihtiyacının depolanan enerji olması kaçınılmazdır.

YEO olarak kendimizi kuruluşumuzdan itibaren 3D (Dijitalizasyon, Desentralizasyon, Dekarbonizasyon) formülüyle bu dönüşüme göre kurguladık ve gün geçtikçe bu alanlar üzerine sektördeki etkimizi artıracağımıza inanıyoruz. 

Reap Battery ve Yeşil Hidrojen bu yüzden heyecan verici ve çok önemli. Batarya depolama ve yeşil hidrojen konusuna el atarak yeşil enerji akışını en üst düzeye çıkarmak istiyoruz. Bunun amacı, yalnızca fosil yakıtlarla çalışmaya gerek kalmamasından kaynaklanan çevresel faydalar değildir. Önemli ekonomik faydaları da vardır. Yenilenebilir enerji ile çalışmak, enerji üretiminin girdi maliyetini gaz, petrol ürünleri ve kömürü etkileyen uluslararası fiyat şoklarından ayırmaktadır. Özetle, rüzgar ve güneş enerjisinin, yeni nesil üretimde; çevre dostu ve güvenililir opsiyon olduğunu söyleyebiliriz.

Bu başarıların hiçbiri, en büyük varlığımız olan çalışanlarımız olmadan mümkün olmazdı. YEO ekibinin tamamı, küresel bir enerji çözümünün parçası olarak enerji kazanıyor. Global dünyanın etkili bir oyuncusu uluslararası pazarlara hizmet veriyoruz. Milyonlarca insanın hak ettiği yaşam kalitesine katkı sağlayarak, yaptığımız şeyin dünya için önemli olduğunu anlıyoruz.

Gelecekteki refahı artırmak, birlikte başarmak  bizce mümkün..

Yanımızda olduğunuz için teşekkür ederiz.